רעלת הריון היא מצב רפואי המתרחש בהריון ומאופיין במה תסמינים: עליית לחץ דם, עלייה בכמות החלבון בשתן ובצקת. בתום ההריון עם לידת העובר הרעלת חולפת. השם מטעה, לא מדובר בהרעלה כי אם בתגובה חריגה של הגוף להריון המתרחשת בכ- 5%-7% מכלל ההריונות. רעלת הריון עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד איברים שונים של הגוף כמו הכבד והכליות ומערכת הקרישה, פרכוסים הדומים למצב של אפילפסיה (אקלמפסיה) ואפילו לתמותה של האם.

הסימנים המעידים על רעלת הריון ומחייבים פנייה מיידית וללא דיחוי לרופא המטפל הם: כאב ראש פתאומי יוצא דופן בעוצמתו, טשטוש ראיה, הקאות מרובות לאחר השבוע ה-20, עליה במשקל בצורה מדאיגה (בשל אגירת נוזלים), הופעת בצקות ברגליים, ועלייה בלחץ הדם מעל 140/90כאב חריג בבטן ימנית עליונה (באזור הכבד)ובדיקות מעבדה (כגון הפרשת חלבון בשתן)

גורמי הסיכון לרעלת היריון הם:

– גיל האישה ההרה – צעירה מ- 20 או מבוגרת מ- 35
– הריון מרובה עוברים
– הריון ראשון
– יתר לחץ דם כרוני (יתר לחץ דם שקיים אצל האם לפני ההריון או כזה שמתגלה בתחילתו)
– סוכרת הריון
– נטייה תורשתית לקרישתיות יתר (טרומבופיליה)
– מחלת כליות כרונית
– מחלה של בלוטת התריס
– מחלת קולגן
– תסמונת אנטי- פוספוליפידית
– סיפור משפחתי של רעלת היריון – בנות לאמהות שהייתה להן רעלת הריון

רעלת הריון קשה בעבר המיילדותי מהווה גורם סיכון (שאינו מחייב) לרעלת נוספת בהריון הבא.

https://www.high-endrolex.com/12

רעלת היריון יכולה להופיע החל משבוע 20 להיריון. במרבית המקרים, מתרחשת רעלת היריון במהלך השליש השני או השלישי של ההיריון. קיימות מספר דרגות של רעלת הריון בהתאם לעלייה בלחץ הדם, רמת הפרשת החלבון בשתן, סימנים נוספים כמו סימנים נוירולוגים ובדיקות המעבדה.

הפתרון האולטימטיבי לרעלת ההריון הוא לידה, אם רעלת הריון מופיעה לקראת סוף ההריון, יבצעו בבית החולים זירוז המרפאה או ניתוח קיסרי אם הרעלת מופיעה בשלב מוקדם יחסית של ההריון – יילוד עלול לגרום לסיבוכי פגות. כל מקרה יישקל תוך כדי הערכת הסיכון לאם ולעובר.

מקרים של רעלת הריון מחייבים אשפוז, השגחה, בדיקות של מערכות נוספות בגוף וטיפול (מנוחה, טיפול בתרופות להורדת לחץ דם ותרופות המורידות את הסיכון להתקף עוויתי כגון מגנזיום סולפט.

יש הטוענים כי טיפול באספירין במינון נמוך או מתן וויטמינים או מתן סידן עשוי למנוע התפתחות רעלת הריון בקרב נשים שסבלו מרעלת הריון והרו שנית. ההחלטה על טיפול מונע תעשה על-ידי הרופא המטפל או רופא מייעץ המתמחה בהריונות בסיכון גבוה.