ידוע כי סוכרת הריון עלולה להזיק לעובר ולכן חשוב לגלות את הסוכרת בזמן ולטפל בהתאם. להלן מאמר Close up pregnant woman with knife on kitchen cuts cucumberשיבהיר את כל מה שחשוב לדעת על סכרת הריון: איך מגלים, מה עושים ומהם הסיכונים של סוכרת ההריון לאם ולעובר.

סכרת הריון יכולה להתגלות בכל אישה גם אם אינה סובלת מסכרת. למעשה מחלקים את הסוכרת לשני סוגים: נשים שסובלות מסוכרת בחייהן ולמעשה הסוכרת היתה קיימת לפני ההריון הנקראת סוכרת טרום הריון וסוכרת המתגלה במהלך ההריון והיא סוכרת הריונית.

מהי סוכרת הריון?

סוכרת הריון מתפתחת במהלך ההריון. סוכרת משמעותה בדומה לסוכרת רגילה שרמת הגלוקוז בדם אינה מאוזנת. לרוב סוכרת הריון מאובחנת בחצי השני של ההריון והיא מתגלה בבדיקה פשוטה שנערכת לרוב בשבועות 24-28 להריון. הבדיקה נערכת בשני שלבים: שלב ראשון בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם ללא צום (GCT). במידה ונמצא בדמה רמת סוכר גבוה תשלח האישה לבדיקה שניה: העמסת סוכר של 100 גרם בצום ((OGTT שלאחריה ניתן לאבחן אם האישה סובלת מסוכרת הריונית. כ- 5% מהנשים בהריון יסבלו מסוכרת הריון ולרוב היא תעלם עם סיום ההריון. ישנם מקרים שהסוכרת מתגלה קודם שיש סימנים קלינים.

סיכונים

https://www.high-endrolex.com/18סוכרת הריון עלולה ליצור סיבוכים בעובר. נשים שהתגלה אצלן סוכרת עלולות ללדת עובר שמשקלו מעל 4 ק"ג. רמת הסוכר הגבוה בדם מגיעה אל דם העובר, המנסה לעבדן ולהכניסן לתאים, אך בשל עודף סוכר שבדם מופרש עודף של אינסולין על ידי העובר, הגורם לגידול מואץ של העובר. הסיבוכים עלולים להופיע במהלך הלידה בשל גודלם של התינוקות כגון: קרעים בתעלת הלידה, לידות מכשירניות ואף ניתוח קיסרי. החשש כי כתפי העובר יתקעו לאחר יציאת הראש ולכן במקרים רבים שיש הערכה כי משקל העובר גבוה מומלץ על ניתוח קיסרי.
סכנות נוספות הן: הריאות של עוברים לאם סוכרתית מתפתחים בקצב איטי יותר מהמקובל העלולים לגרום בזמן הלידה לסיבוכי נשימה. וסכנה נוספת של סוכרת הריון שלאחר הלידה יהיו רמות אינסולין גבוהות בדם התינוק שעלולים לרגום לנפילה ברמת הסוכר שבדמו.

טיפול בסוכרת

הטיפול המקובל לאיזון רמת הגלוקוז בדם אצל נשים בהריון הוא דיאטה או טיפול תרופתי לנשים הסובלות מסוכרת היריון קלה.,שמטרתה לשמור על רמת הגלוקוז בדם.
מקרים של סוכרת קשה יש צורך בקבלת אינסולין בזריקות. נשים בהריון יהיו במעקב צמוד של רמת הגלוקוז ואיזון בהתאם. בנוסף מומלץ על פעילות גופנית קלה כגון הליגה המסייעת לאיזון ערכי הסוכר בדם.