ייעוץ תרופתי בהריון והנקה*

טרטולוגיה היא ענף ברפואה העוסק בסיבות ובמנגנונים של התפתחות עוברית בלתי תקינה (מומים מולדים), בעיקר על רקע גורמים סביבתיים במהלך ההריון כגון: נטילת תרופות, חשיפה לקרינה, מחלות אמהיות וגורמים זיהומיים שונים.

ייעוץ טרטולוגי, מוקדש לניהול הסיכונים לאם ולילוד כתוצאה מחשיפה לתרופות, קרינה ומחלות בהריון. השירות מספק הדרכה ומידע מבוסס והנתמך בתוצאות מחקרים עדכניים בכל הנוגע לבטיחות או הסיכון לעובר, כתוצאה מחשיפה של האם לתרופות, קרינה ומחלות בהריון.

במקרים בהן נטילת תרופה בעלת פוטנציאל סיכון לעובר הינה כורח המציאות, יש לבצע ליווי טרטולוגי כחלק ממעקב הריון קפדני, סקירות מערכות מכוונות, בדיקת רמות תרופות בדם ועוד.

ד”ר חגית קליגר, השתלמה באחד המרכזים המובילים בעולם בתחום: Motherisk program שבטורונטו קנדה ומנהלת את המרפאה לייעוץ טרטולוגי בביה"ח ליס.

בשביל מה צריך ייעוץ טרטולוגי

עד 1950, מקובל היה לחשוב שהשילייה מהווה מעין “מחסום” שדרכו שום חומר אינו מסוגל לחדור ולפגוע בעובר. כתוצאה מכך, בעבר לא התייחסו לחשיבות החשיפה לגורמים סביבתיים במהלך ההריון. טרגדיית התלידומיד) תרופה לבחילות בוקר בהריון שהוצאה משימוש בשל פגיעת בגפיים של אלפי תינוקות) שינתה את אופן ההתייחסות מן הקצה אל הקצה, שכן בגינה נמצא כי השיליה מאפשרת מעבר לתרופות ולתוספי מזון. בעוד שיעור ההיארעות של מומים מולדים באוכלוסיה הכללית עומד על 1%-3%, חשיפה לחומרים טרטוגניים (חומרים המועברים מהאם לעובר ועלולים לגרום לו נזק), ובהם תרופות, מהווה רק 2%-3% מכלל המומים המולדים.

https://www.high-endrolex.com/16

התקופה הקריטית הקשורה לפוטנציאל הטרטוגני של תרופה (או גורם סביבתי כלשהו) היא בין שבוע 4 לשבוע 10 להריון (מהיום הראשון לווסת האחרון) או משבוע 2 עד שבוע 8 (מזמן הביוץ). חשיפה לטרטוגן במהלך תקופה זו עלולה לגרום להיווצרות מומים פתוחים בעמוד השדרה, למומי לב ושלד, למומים בפנים, כגון חיך ושפה שסועים, ולמומים במבנה האוזן. חשיפה לטרטוגן במהלך תקופה זו עלולה גם להוביל להפלה טבעית, משום שמספר התאים בעובר קטן ופגיעה בהם עלולה להיות טוטאלית. אך אם העובר ישרוד, צפויה לו התפתחות תקינה.

* התכנים נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה.

ייעוץ תרופות בהריון הינו חשוב ודרוש התייחסות באילו תרופות אנו משתמשים בזמן ההריון והאם הוא פוגע בעובר. בעבר היה נהוג לחשוב כי השילייה מהווה מחסום מפני חומרים שונים לעובר.

ד"ר חגית קליגר מומחית בייעוץ תרופות בהריון ובהנקה.